19 Ekim 2021 Salı

Get Adobe Flash player

images
Torul’da 1. Kuşburnu ve Pekmez Şenliği düzenlendi;
Torul İlçe Kaymakamlığımız, Torul Belediye Başkanlığı ve Milli Piyango ortaklığında 1. Kuşburnu ve Pekmez Şenliği gerçekleştirildi. Şenliğe katılımız gerçekleşti. Şenliği düzenley05.12.2015 ETKİNLİKLER

 Torul İlçe Kaymakamlığımız, Torul Belediye Başkanlığı ve Milli Piyango ortaklığında 1. Kuşburnu ve Pekmez Şenliği gerçekleştirildi.
Kardelen Tesislerinde gerçekleştirilen şenliğe Gümüşhane Valisi Yücel YAVUZ ve eşi Şengül YAVUZ, Garnizon Komutanı Albay Cezayir DANIŞAN ve eşi İlke DANIŞAN, Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan ÇİMEN, İlçe Kaymakamımız Hakan KAFKAS ve eşi Kübra KAFKAS, Kürtün Kaymakamı Mehmet DURGUT ve eşi Hikmet DURGUT, İl Emniyet Müdürü Orhan KAR, Milli Piyango Başmüfettişi Torullu hemşehrimiz Savaş AYDIN, İl Genel Meclisi Başkanı Şerif BAYRAKTAR, Torul Belediye Başkanı Nidai KÖROĞLU, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan şenlikte, İlçe Kaymakamımız Hakan KAFKAS’ın selamlama konuşmalarında;
İlçe Belediye Başkanlığımızla birlikte düzenlediğimiz kuşburnu ve dut pekmezi şenliğimize hoş geldiniz diyor saygıyla selamlıyorum, şenliğimizin Torul İlçemize ve Gümüşhane İlimize hayırlı olmasını, bu alanda üretim yapan hemşehrilerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.
Bu tarz festivallerin, şenliklerin düzenlenmesinin hem sosyal etkinlikler bakımından, hem de yerel üreticilerimizi kalkındırmaya yönelik olmak bakıma bakımından oldukça fayda sağlamaktadır.
Torul İlçemiz tarımsal potansiyel açısından bölgenin en verimli ilçelerinden biridir. Bundan dolayı da Sayın Valimizin talimatlarıyla İl Özel İdaresi tarafından 2015 yılı itibariyle ceviz, patates, kuru fasulye, yem bitkileri ve örtü altı yetiştiriciliği gibi alanlarda ilçemize yatırım yapılmıştır.
Allahın izniyle, Sayın Valimizin Destekleriyle ve siz değerli hemşerilerimizin dualarıyla inşallah ilçemizi daha üst seviyelere çıkaracağız, diyor bu organizasyonun düzenlenmesinde emeği geçen Kaymakamlık Personeline, Değerli Belediye Başkanımız Nidai KÖROĞLU başkanlığında belediye personeline ve emeği geçen herkese saygılar sunuyorum. dedi.
Daha Sonra yaptığı konuşmasına Torulluların bir araya gelmesine vesile olan Kuşburnu ve Pekmez Şenliği’nin geleneksel hale geleceğine inandığını ifade eden Gümüşhane Valisi Yücel YAVUZ, vatandaşların yaşam standardı ve konforunun yükseltilebilmesi için bütün kamu kurumlarının, sivil toplum kuruluşlarının ve vatandaşların katkısıyla çok güzel çalışmaların amaçlandığını belirterek, “Bu amaçlarımıza ulaşmak için de önümüzdeki bütün engelleri Allah’ın izniyle kaldırıyoruz. İnsanlarımız hayatı boyunca sağlık, sıhhat ve huzur içerisinde konforlu ve rahat bir şekilde yaşamalıdır” diye konuştu.
Başarının temelini kadınların oluşturduğunu kaydeden Gümüşhane Valisi Yücel YAVUZ, “Eğer sizlerin özverili gayreti ve meşakkati olmasa, biz ülke ve millet olarak bu güzel günleri yaşayamayız. Bugünkü şenliğin temelini oluşturan kuşburnu ve pekmezi evlerde yapan siz hanımefendilersiniz. Bunları yapıp insanların hizmetine ve tüketimine sunan da sizlersiniz. Bu da bereketin sembolü ve başarının başlangıç noktasıdır. Bu sebeple, Gümüşhane genelinde ve mahsusen Torul ilçemizde kuşburnu ve pekmez gibi yöresel ve doğal ürünlerimizin maddi anlamda katkı sağlayacağı bir ortam oluşturulmalıdır” şeklinde konuştu.
Bu gibi şenlikler bu açıdan çok büyük önem arz ediyor ve katkı sağlıyor. Bu manada İlçe Kaymakamımızı, Belediye Başkanımızı ve emeği geçen bütün arkadaşlarımızı tebrik ve takdir ediyorum. Bu etkinliğin Gümüşhane’mize ve ilçemize hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.
Şenlik kuşburnu ve pekmez alanında yapılan yarışmalarda dereceye giren vatandaşlara ödüllerinin verilmesinin ardından Onay ŞAHİN, Özkan PEKİN ve Kerim YILMAZER konseri ile sona erdi.
Festival etkinliklerinin düzenlenmesinde desteklerini esirgemeyen Gümüşhane Valiliğimize ve davetlerimize iştiraklerından dolayı tüm halkımıza teşekkür ediyoruz.

http://www.torul.gov.tr/?p=2295

Bu Yazi 6718 Defa Okunmustur.
Yorumlar ( 0 ) Onay bekleyen ( 0 )