14 Ağustos 2022 Pazar

Get Adobe Flash player

images
GÜMÜŞHANE İÇİN
https://gumushanedenhaber.com da Dernek Başkanımız Savaş Aydın la ilgili haber Gümüşhane¨nin Torul ilçesi Zigana köyünden gönül eri, memleket sevdalısı Savaş Aydın hiç durmadan, y08.06.2020 ZDO

 https://gumushanedenhaber.com da Dernek Başkanımız Savaş Aydın la ilgili haber

 

Gümüşhane’nin Torul ilçesi Zigana köyünden gönül eri, memleket sevdalısı Savaş Aydın hiç durmadan, yorulmadan Gümüşhane turizm ve kültürü için çalışmalarına devam ediyor.

Bitki müzesi, lames (lemis) şenlikleri, Zigana Dağ okulu, Eko Turizm gibi pek çok çalışmayı başarı ile hayata geçiren ve sempozyum ve organizasyonlarla durmadan dinlenmeden çalışan ve tek başına kurumsal teşekküllerin yapamadığı pek çok etkinliğe imza atarak kurumlara örnek olan gönül eri Savaş Aydın son olarak Başkent Üniversitesi ile ortak bir projeye imza attı.

Gümüşhane Sevdalısı Savaş Aydın’ın girişimleri ve çalışmaları sonucunda Gümüşhane’nin tescilli dut pestili, ekmeği, kömesi, sironu vb. ürünlerin üretilmesi, pazarlanması konusunda Başkent Üniversitesi devreye girdi.

Savaş Aydın’ın başkanlığını yaptığı Gümüşhane’nin Torul İlçesi Zigana Doğa Okulu ve Zigana Köyü Derneği ile Başkent Üniversitesi ortak bir projeye imza atarak Gümüşhane’nin coğrafi ürünlerini yurt içi ve yurt dışında tanıtacak.

Projenin; ilin turizmine ve ekonomisine katkı sunacağı, bu yolla özellikle Gümüşhane köylülerinin ürünlerini nasıl değerlendirebileceğine yönelik bilinç oluşturulması ve proje kapsamında yöre halkından kadın, genç veya engelli bireyler istihdam edilerek, onlara gelir sağlaması bekleniyor.

Doğa Karadeniz Kalkınma Ajansı’na sunulan projede tarihi Zigana Doğa Okulu’nun da atölye olarak kullanılması planlanıyor.  

Proje Danışmanlarından Başkent Üniversite Öğretim Üyesi Arzu Fırlarer, üniversitesinin Doğu Karadeniz Bölgesi’nde gerçekleştirdiği ilk sosyal proje olduğunu söyleyerek, “Bölge halkından gençler ve kadınlar coğrafi işaretli ürünleri üretecek. Bu ürünleri bölgeye ziyarete gelenler satın alabilecekler. Ayrıca e-ticaret üzerinden yurt içi ve yurt dışı pazarında bu ürünler satışa sunulacak” diye konuştu. Fırlarer projenin bölgede istihdama katkının yanında halka gelir kaynağı sağlanacağının altını çizdi.

Bu güzel çalışmalarından dolayı biz de www.gumushanedenhaber.com ailesi olarak Sayın Savaş Aydın Bey’i tebrik ediyoruz.

 

Bu Yazi 5332 Defa Okunmustur.
Yorumlar ( 0 ) Onay bekleyen ( 0 )
12. LAMES BİLİM KÜLTÜR VE SANAT ŞENLİĞİ 12. LAMES BİLİM KÜLTÜR VE SANAT ŞENLİĞİ 20 Ağustos 2022 tarihinde